Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii

09.03.2018
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie w medycynie. Najczęściej z jego niezwykłych właściwości korzysta medycyna estetyczna. Preparat jest jednak równie często wykorzystywany do leczenia ortopedycznego, głównie urazów stawów czy ścięgien. Dzięki osoczu otrzymywanemu z krwi pacjenta niektóre ze schorzeń można leczyć nawet bez potrzeby wykonania operacji. Co ważne terapia gwarantuje szybkie, skuteczne oraz bezpieczne rezultaty.

 

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP – ang. Platelet Rich Plasma) to koncentrat płytek krwi oraz niewielkiej ilości osocza. Jest ono pozyskiwane z krwi pacjenta, stąd nie powoduje żadnych powikłań czy skutków ubocznych, których ryzyko niosą preparaty z zewnątrz. Osocze bogatopłytkowe eliminuje ryzyko reakcji alergicznej organizmu albo powstawania zakażeń. Metoda leczenia z pomocą substancji stała się ogromnie popularna na całym świecie. Korzysta z niej wielu sportowców, którzy chcą szybko dojść do formy po urazach, a nawet zabiegach. Osocze skutecznie zastępuje terapię lekami, fizykoterapię albo nawet operację. Oczywiście nie w każdym przypadku może zostać wykorzystane – decyduje o tym lekarz specjalista.

 

Dlaczego osocze bogatopłytkowe jest tak skuteczne? Kluczem do jego sukcesu w medycynie jest ogromny potencjał do naprawy tkanek podczas procesu gojenia. Osocze zawiera czynniki wzrostu, które są szczególnie ważne w odbudowie mięśni i ścięgien. Przyspieszają one naturalny proces gojenia tkanek, ich regenerację po urazach oraz rekonwalescencję po innych zabiegach.

 

Podanie preparatu

Osocze bogatopłytkowe uzyskiwane jest w ciągu kilkunastu minut. Najpierw krew zostaje pobrana od pacjenta, następnie w próbówce jest specjalnie odwirowywana w celu oddzielenia trzech warstw. Jedną z nich jest właśnie osocze bogatopłytkowe PRP, które zostaje odciągnięte do osobnej strzykawki. W takiej formie jest już gotowe do podania. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego polega na jego wstrzyknięciu w formie zastrzyku w odpowiednie miejsce. Iniekcja może być dokonywana pod kontrolą USG. W zmienione chorobowo tkanki aplikuje się tylko kilka mililitrów osocza. Zabieg odbywa się zazwyczaj w pozycji leżącej i trwa 30-40 minut. Po jego zakończeniu na miejsce wkłucia jest zakładany jałowy opatrunek. Zostaje ono również na kilka dni unieruchomione. Przez ten czas i kolejne kilka dni pacjent powinien przyjmować leki przeciwzakrzepowe, które zaleci lekarz. W ciągu kilku dni po zabiegu mogą u niego występować miejscowe dolegliwości bólowe, związane z reakcją na iniekcję. Można można je łagodzić lekami przeciwbólowymi lub zimnymi kompresami.

 

W niektórych przypadkach preparat podawany jest podczas operacji w celu przyspieszenia i poprawy procesu gojenia.

 

Po zabiegu konieczne są kontrole ortopedyczne oceniające stan kończyn oraz stopień dolegliwości bólowych. Ewentualnie zostaje wdrożona odpowiednia rehabilitacja, dzięki której jest możliwe odbudowanie tkanki mięśniowej.

 

Zabieg można powtarzać. Nie zaleca się jednak wstrzykiwania PRP częściej niż trzy razy w ciągu pół roku. Większość pacjentów odczuwa poprawę już po pierwszym lub drugim zastrzyku.

 

W jakich przypadkach osocze bogatopłytkowe jest skuteczne?

Osocze bogatopłytkowe jest rekomendowane przez specjalistów przy wielu schorzeniach. Należą do nich:

- łokieć golfisty,

- łokieć tenisisty,

- kolano skoczka,

- kolano biegacza,

- ostrogi piętowe,

- zmiany zwyrodnieniowe ścięgna Achillesa,

- uszkodzenia ścięgien, mięśni i wiązadeł,

- kontuzje,

- urazy i zmiany przeciążeniowe,

- schorzenia stawów,

- złamania i brak zrostu po złamaniach,

- trudno gojące się rany.

 

PRP może również wspomagać inne terapie m.in.: podczas ubytków chrząstki stawowej, przy zwyrodnieniach, po operacjach.

 

Zalety zastosowania PRP

Terapia osoczem bogatopłytkowym ma wiele zalet. Jest przede wszystkim mało inwazyjna, ponieważ polega jedynie na wykonaniu zastrzyku z osocza, a przy tym daje doskonałe rezultaty i jest skuteczna u niemal 90% pacjentów. Zabieg nie jest bolesny i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Terapię wyróżnia wysokie bezpieczeństwo – bez obaw o wystąpienie reakcji alergicznych czy zakażeń.

 

Serdecznie zapraszamy na konsultacje medyczne do pracujących w naszej Przychodni specjalistów. Wykonujemy zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP, jak i wiele innych zabiegów mających na celu poprawę stanu zdrowia każdego pacjenta.