Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

USG ortopedyczne

18.12.2018

Aby wdrożyć odpowiednie leczenie schorzenia, na które cierpimy, konieczna jest najpierw odpowiednia diagnostyka. Pozwoli ona nie tylko prawidłowo rozpoznać chorobę, ale również ocenić stan jej zaawansowania oraz określić najlepszą metodę kuracji. W przypadku schorzeń natury ortopedycznej, jedną z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych jest dobrze wykonane badanie USG. Za przeprowadzaniem badania z użyciem ultrasonografu przemawia fakt, że jest to metoda nieinwazyjna, a także całkowicie bezbolesna, dzięki czemu nie sprawia badanemu dodatkowego bólu czy dyskomfortu. Z łatwością jest jednak w stanie pokazać rozległość zmian zachodzących w organizmie oraz ich rodzaj, co znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej metody leczenia.

 

Kiedy stosuje się USG ortopedyczne?

USG ortopedyczne ma niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie, dzięki czemu lekarze często i chętnie z niego korzystają. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku dolegliwości bólowych, dzięki czemu można dokładnie zobrazować jego źródło oraz przyczynę. Wykonuje się je także po przebytym urazie, pozwala to ocenić rodzaj zmian oraz stopień ich zaawansowania. Stanowi więc nieodłączny element diagnostyki i pozwala dokładnie określić rodzaj urazu oraz jego rozległość. Jest ono również wykonywane wśród dzieci, aby ocenić stan ich bioder i mieć czas na ewentualną reakcję. Dzięki temu, że badanie jest całkowicie bezbolesne, również ci najmłodsi pacjenci mogą poddać mu się bez obaw o odczuwany dyskomfort. Badanie USG pozwala dostrzec wszelkie zmiany zachodzące w obrębie więzadeł oraz mięśni, takie jak procesy zapalne, ich naderwanie lub obrzęki. Można także bez problemu dostrzec ropnie czy torbiele, co pozwala zareagować wystarczająco szybko, aby zapobiec ich przykrym konsekwencjom. Ponadto, badanie jest niezwykle przydatne podczas kontroli stanu stawów. Umożliwia odpowiednią kontrolę stawu kolanowego, biodrowego, ramiennego, łokciowego oraz skokowego, dzięki czemu można dostrzec ewentualne ciało obce znajdujące się wewnątrz stawu lub zauważyć inne istotne zmiany zachodzące w jego obrębie. Czasem USG ortopedyczne może okazać się niezwykle użyteczne również w przypadku nowotworów, ponieważ dzięki niemu możliwe jest zobrazowanie zmian, które mogą sygnalizować chorobę. Daje to szansę na wczesne wykrycie zmian oraz podjęcie odpowiedniego leczenia, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Oprócz diagnostyki schorzeń oraz urazów, USG wykorzystywane jest podczas zabiegów ortopedycznych, w trakcie których umożliwia dokładną kontrolę wprowadzanych w organizmie zmian, a także pozwala na natychmiastową reakcję w przypadku jakichkolwiek komplikacji. Ponadto, badanie daje możliwość skontrolowania efektów, jakie osiągnięto w czasie przeprowadzonego zabiegu.

 

Jakie korzyści płyną z poddania się badaniu?

Badanie za pomocą ultrasonografu jest nie tylko całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne dla organizmu, ale również nie wymaga od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania. Co więcej, trwa ono bardzo krótko i pozwala na rozpoznanie choroby lub urazu już w czasie jego przeprowadzania, co zdecydowanie przyspiesza proces diagnostyki, a także pozwala znacznie szybciej rozpocząć leczenie. Już po chwili możemy dowiedzieć się, co tak naprawdę nam dolega, co umożliwia natychmiastową reakcję lekarza oraz zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu. Badanie USG z reguły refundowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dzięki czemu można je wykonać bezpłatnie w wielu placówkach, choć najczęściej wiąże się to z długotrwałym oczekiwaniem, które nie zawsze jest możliwe. USG ortopedyczne w Ostrowcu Świętokrzyskim można wykonać między innymi w przychodni Rehavitae, która dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii zapewnia kompleksową oraz w pełni profesjonalną opiekę każdemu pacjentowi, który się do niej zgłosi.