Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Przewlekły ból szyi i karku? Nie lekceważ problemu!

25.01.2018
Przewlekły ból szyi i karku? Nie lekceważ problemu!

Ból szyi pojawia się u wielu osób. Najczęściej nie ma on jednej przyczyny, a pacjenci zgłaszają się do kolejnych specjalistów po pomoc. Co robić, gdy nie pomagają leki przeciwbólowe i inne sposoby na walkę z bólem? W takim wypadku najlepiej wybrać się do osteopaty.

 

Często rano budzimy się z obolałym karkiem i zrzucamy winę na pozycję podczas snu. Kiedy szyja boli nadal pod koniec dnia, przyczyną może być jednak niewłaściwa pozycja w pracy. Coraz więcej osób pracuje przy komputerze i siedzi wiele godzin w złej pozycji. Czasami także za ból szyi odpowiedzialna jest zła pozycja nawet podczas prowadzenia auta. Kiedy ból przytrafia się raz na jakiś czas i mija albo pomaga kilka ćwiczeń rozciągających, to nie ma się czym martwić. Jednak gdy dolegliwości bólowe są przewlekłe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, czas coś z tym zrobić. Najlepiej poszukać przyczyny problemu i po prostu ją wyeliminować.

 

 

Kiedy zacząć diagnostykę?

 

Przewlekły ból sygnalizuje, że w naszym ciele coś się dzieje i wizyta u specjalisty będzie konieczna. Możemy próbować zażywać środki przeciwbólowe i masować obolałe miejsca żelami z apteki, jednak kiedy ból nawraca, z pewnością sami sobie z nim nie poradzimy. To tylko maskowanie problemu, który będzie narastał i sam nie przejdzie.

 

Najpierw najlepiej udać się do lekarza, który zleci podstawowe badania np.: RTG. Z wynikami trzeba już odwiedzić specjalistę. Najlepiej osteopatę, który sprawdzi czy w szyi i karku nie ma napięć lub asymetrii. Ból mogą powodować nie tylko zmiany w okolicy szyi i karku, ale także napięcia ciała. Osteopata specjalizuje się w technikach manualnych, wykorzystywanych do badania i leczenia pacjentów. Sprawdza całe ciało pacjenta, zamiast skupiać się tylko na odcinku szyjnym. Takie działanie umożliwia szybkie znalezienie problemu i dobranie odpowiednich metod do jego wyleczenia.

 

Przyczyny bólu szyi i karku

 

Na zdjęciu RTG mogą być widoczne stany zwyrodnieniowe kręgosłupa będące przyczyną bólu szyi i karku. Inne dolegliwości wywołujące ból to stany zapalne w obrębie tkanek miękkich i twardych. Bardzo często powodem bólu są jednak nasze codzienne nawyki i błędy. Należą do nich nieprawidłowe lub nadmierne napięcie mięśni wywołane niewłaściwą pozycją siedzącą; asymetrie w trzymaniu głowy np.: podczas noszenia torebki na jednym ramieniu albo wynikające z innych nieleczonych dolegliwości m.in.: astygmatyzmu czy też przeciążenie związane z wysiłkiem fizycznym albo nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń na treningach. Za napięcie mięśni i późniejsze bóle szyi może być także odpowiedzialny stres.

 

Właściwa pozycja siedzenia i ruch

 

Pracujesz dużo przy biurku albo prowadzisz samochód przez co najmniej kilka godzin? Pamiętaj o właściwej pozycji!

 

Osoby pracujące przy komputerze muszą pamiętać, by ich pośladki miały trzy punkty podparcia  – obydwie kości kulszowe i kość ogonową. Ich całe stopy powinny być oparte na ziemi, a łokcie spoczywać na biurku. Plecy i szyja muszą natomiast tworzyć jedną linię, bez pochylania.

 

W przypadku długiej podróży samochodem najgorsza jest stała pozycja. Warto raz na jakiś czas zmienić ustawienie fotela. Ręce należy trzymać na kierownicy w ustawieniu na godzinie 3 i 9, wówczas odciążymy barki. Najlepiej także regularnie napinać mięśnie pośladków i prostować stopy, by zapewnić im ruch.

 

Konieczne jest również robienie przerw! Zarówno podczas długiego siedzenia przy biurku, jak i za kółkiem, trzeba co jakiś czas się poruszać. Zwłaszcza, kiedy czujemy, że siedzenie staje się dla nas coraz mniej komfortowe.

 

Aktywność fizyczna w wielu przypadkach stanowi najlepszą profilaktykę dla dolegliwości bólowych. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających i rozluźniających jest więc bardzo ważne. Osteopata, którego odwiedzisz poleci Ci ich najlepszy, indywidualnie dobrany zestaw.