Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Płaskostopie – skąd się bierze i jak je leczyć?

09.02.2018
Płaskostopie – skąd się bierze i jak je leczyć?

Płaskostopie dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Nieleczone może mieć wiele konsekwencji, do których należą przewlekłe bóle pleców, problemy z kolanami i miednicą, a także deformacje stóp. To dlatego profilaktyka schorzenia jest bardzo ważna. Nie każdy jednak wie jak zapobiegać płaskostopiu ani skąd się ono właściwie bierze. Jeśli natomiast potocznie zwany „platfus” już się pojawi, należy jak najszybciej zająć się jego leczeniem.

                                   

Płaskostopie u dziecka – przyczyny

Płaskostopie jest błędnie kojarzone z wrodzoną nieprawidłową budową stopy. Tak naprawdę pojawia się ono w momencie, kiedy mięśnie i ścięgna wokół kości stóp są zbyt słabe lub za mało rozwinięte. U dzieci w wieku do 3-4 lat mamy do czynienia z tak zwanym płaskostopiem fizjologicznym, które związane jest z wiotkością wiązadeł, słabymi mięśniami i poduszeczkami tłuszczu w stopie. Jednak z czasem stopa dziecka powinna się sama ukształtować i posiadać naturalne kształty.

 

Płaskostopie wczesnodziecięce, wymagające leczenia, można zaobserwować już około 5. roku życiu. Deformację często pogłębiają wysiłek fizyczny lub nadwaga dziecka. Kiedy stopa jest płaska, wpływa również na koślawienie kolan i lordozę lędźwiową. Najlepszą profilaktyką płaskostopia u dziecka jest po prostu wspieranie jego rozwoju, a nie przyspieszanie. Słabe mięśnie często nieprawidłowo przenoszą napięcia na nogi i wpływają na wady stóp. Wady stóp z kolei skutkują w wadach postawy, więc problem staje się coraz większy. Nie zaleca się także zakładania ciasnych ubranek czy bucików, które krępują stopy dziecka. Zwłaszcza w fazie nauki chodzenia stopa musi mieć swobodę poruszania, więc buciki powinny być zawsze właściwie dobrane.

 

Skąd się bierze płaskostopie u dorosłych?

Wokół płaskostopia krąży mit, że dotyczy tylko dzieci. Nie jest to prawda, może ono pojawić się w każdym wieku i także ma swoje przyczyny. Są nimi otyłość, osłabienie wiązadeł czy mięśni na wskutek noszenia źle dobranego obuwia, stojąca praca lub urazy mechaniczne. Płaskostopie może być z kolei przyczyną dokuczających bólów pleców, problemów z kolanami i miednicą, bolesnych odcisków, a także innych deformacji. Zmian w budowie stopy nie należy więc bagatelizować. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych i może mieć naprawdę przykre konsekwencje.

 

Mamy także do czynienia z dwoma rodzajami płaskostopia. Płaskostopie podłużne polega na obniżeniu łuku podłużnego stopy tak, że cała stopa zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne powoduje zaś obniżenie sklepienia poprzecznego stopy. W rezultacie stopa staje się szersza i traci elastyczność. Obydwa typy schorzenia wymagają odpowiednio dobranego leczenia.

 

Leczenie płaskostopia

W przypadku, kiedy zauważymy płaskostopie u dziecka lub u siebie, należy umówić się jak najszybciej na wizytę u ortopedy. Można również skonsultować się z osteopatą. Często jednak samo leczenie stóp nie wystarczy, bo przyczyna problemu tkwi gdzie indziej. Terapeuta zdiagnozuje dlatego, co stanowi źródło problemu i zaleci odpowiednią terapię. Najczęściej polega ona na odnalezieniu przyczyny problemy i dobraniu odpowiedniej terapii, czasem terapii powięziowej celem redukcji napięcia skutkującego powyższy problem.

 

Jakie objawy towarzyszą płaskostopiu?

Pierwszym objawem, który rzuca się w oczy jest nienaturalna pozycja stóp. Często razem z nią pojawiają się również bóle w okolicy podbicia, odciski na podeszwie stopy, pieczenie lub wrażliwość, zmęczenie stóp albo zaburzenia krążenia wraz z obrzękami wokół lub poniżej kostek.

 

Jeśli któryś z problemów Cię dotyczy, koniecznie umów się na wizytę, na której specjalista dokładnie zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie.