Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Osteopatia na kolki u dzieci?

26.02.2018
Osteopatia na kolki u dzieci?

Częsty płacz dziecka, ogólne rozdrażnienie, wzdęty i bolący brzuszek – zapewne niejeden z rodziców doświadczył tych problemów. Są one przyczyną wielu nieprzespanych nocy, jak i niepokoju o stan zdrowia malucha. To objawy kolek, które pojawiają się u wielu dzieci już około drugiego miesiąca życia. Problemy trawienne maluchów mogą być spowodowane przez różne czynniki. Mało rodziców wie jednak, że kolki można nawet całkowicie wyleczyć za pomocą terapii osteopatycznej u niemowląt.

 

Jaka jest przyczyna kolek u dzieci?

 

Kiedy dziecko ciągle płacze, ma wzdęty brzuszek i staje się nerwowe, wielu rodziców martwi się o jego stan zdrowia. Kolki zdarzają się bardzo często u maluchów i potrafią przewrócić życie rodziców do góry nogami. Ich przyczyną bywa zaburzona perystaltyka jelit, a także nietolerancje pokarmowe np.: nietolerancja laktozy. Najczęściej kolki samoczynnie ustępują około 3-4 miesiąca życia dziecka, więc czasami trzeba je po prostu przeczekać. Jednak jedne dzieci przechodzą je lepiej, inne gorzej i źle się czują po każdym posiłku, co sygnalizują częstym płaczem. Długotrwałe kolki powodują u nich zaburzenia snu i układu trawienia, a nawet są przyczyną osłabionej koncentracji i nerwowości. Właśnie dlatego kolki warto leczyć, by pomóc niemowlakowi.

 

Sposoby leczenia kolek

 

Tak naprawdę nie ma jednego sprawdzonego sposobu na kolki u niemowlaka. Rodzice zgodnie z zaleceniami lekarza stosują leki ziołowe, probiotyki czy leki homeopatyczne. Jednak kolki nie są niebezpieczne dla dziecka, stąd nie ma konkretnych preparatów, które pomogłyby się ich całkowicie pozbyć. Zazwyczaj kończy się na tym, że rodzice muszą po prostu uzbroić się w cierpliwość i próbować wszelkimi sposobami uspokoić płaczące dziecko. Przyczyną kolek może być też spożywanie przez karmiącą mamę pewnych produktów żywnościowych, a więc pomocne może być ich wyeliminowanie z diety. Chodzi tutaj głównie o produkty z mleka krowiego, soję, kawę, ostre przyprawy, paprykę, owoce cytrusowe, banany, warzywa strączkowe, cebulę, kalafior czy brokuły itp. Na pewno warto spróbować je ograniczyć.

 

Osteopatia a kolki

 

Zapewne mało kto by pomyślał, że pomocy w przypadku kolek można szukać u osteopaty. Jednak specjalista może zastosować u dziecka specjalną terapię, która złagodzi kolki albo nawet całkowicie je wyleczy. Odpowiednia terapia manualna pozwoli wyeliminować problemy w ciele dziecka, które mogą być przyczyną powstawania, jak i większej intensywności kolek. Kilka spotkań może pomóc zwalczyć problem. Osteopata nie tylko pomoże w przypadku kolek, ale również sprawdzi i skoryguje ewentualne nieprawidłowości w ułożeniu dziecka. Może on także udzielić cennych wskazówek co do diety karmiącej mamy oraz sposobu karmienia niemowlaka.

 

Jak wygląda terapia osteopatyczna u niemowlaka?

 

Osteopata po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami, który pomoże wykluczyć inne choroby, przez które dziecko płacze i jest niespokojne, wykorzystuje terapię manualną w leczeniu kolki. Stosuje delikatne ruchy, które wpływają na przewrócenie równowagi układu mięśniowo-szkieletowego, przewodu pokarmowego, układu nerwowego, układu odpornościowego czy układu krążenia. Wszystkie one mają bowiem wpływ na powstawanie dolegliwości u dziecka.

 

Jeśli więc Twój maluch jest niespokojny, ma naprężony brzuszek, na jego twarzy pojawiają się grymasy bólu i często płacze, powinieneś spróbować zasięgnąć porady osteopaty. Specjalista najlepiej pomoże w problemie, na którego samoistne ustąpienie nie warto bezczynnie czekać. Szybkie wyleczenie kolek pomoże także uniknąć ich konsekwencji na późniejszy rozwój dziecka.