Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Objawy Zespołu Cieśni Nadgarstka

22.02.2018
Objawy Zespołu Cieśni Nadgarstka

Zespół Cieśni Nadgarstka dotyczy okolicy przedramienia, dłoni oraz palców. Jego przyczyną jest uciśnięcie nerwu pośrodkowego, który biegnie wzdłuż całej ręki. Najczęściej objawy schorzenia pojawiają się w osób około 40-50 roku życia. Ucisk na nerw powoduje zaburzenia odżywienia tkanek, co z kolei ma szereg innych skutków dla zdrowia i funkcjonowania kończyn górnych. Według badań na ZCN częściej chorują kobiety – stanowią one 2/3 pacjentów, u których jest diagnozowane schorzenie. Istnieją również zawody, które sprzyjają chorobie.

 

Przyczyny schorzenia

Istnieje wiele przyczyn powstania Zespołu Cieśni Nadgarstka. Czasami towarzyszy on innym chorobom, stanom albo jest następstwem nieodpowiednich nawyków. Pojawia się podczas chorób reumatycznych, różnych chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego np.: cukrzycy, a także podczas nieprawidłowości w strukturach kanału nadgarstka. Jeśli mowa o nawykach sprzyjających powstaniu schorzenia to są nimi powtarzające się, takie same ruchy palców i nadgarstka. Na Zespół Cieśni Nadgarstka są więc narażone najbardziej osoby wykonujące często drobne prace ręczne, piszące na klawiaturze, ale też jeżdżące na rowerze czy grające na instrumentach. Schorzeniu sprzyja więc wykonywanie niektórych zawodów – pracownik biurowy, muzyk, krawcowa.

 

Ucisk nerwu może być również spowodowany urazami w obrębie nadgarstka np.: złamaniami czy obrzękami.

 

ZCN dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Jest to związane z wykonywanymi przez nie czynnościami, nie tylko w pracy, ale też i w domu. Poza tym schorzeniu sprzyja ciąża czy okres menopauzy. Zespół Cieśni Nadgarstka dotyczy zazwyczaj jednej ręki, dominującej, czyli u osób praworęcznych prawej, a leworęcznych lewej. Może jednak pojawić się na obydwu kończynach.

 

Objawy Zespołu Cieśni Nadgarstka

Pierwszymi objawem schorzenia jest uczucie mrowienia, pieczenia czy kłucia w okolicy palca wskazującego i środkowego. Mogą one obejmować także kciuk, palec serdeczny, a nawet przedramię. W późniejszym etapie dyskomfort pojawia się nawet w okolicy łokcia czy barku. Kolejnym objawem ZCN jest ból i drętwienie wymienionych okolic. Odczucia te pogarszają się podczas wykonywania tych samych czynności np.: obsługiwania myszki komputera. Szczególnie widoczne są natomiast podczas zginania nadgarstka, chwytania i podnoszenia przedmiotów.  Pacjenci doświadczają także uczucia obrzmienia palców, odczuwają stany zimna lub gorąca, występuje u nich nadmierna potliwość dłoni. Dłonie stają się również wrażliwe na zmiany temperatury czy pojawiają się na nich przebarwienia. Oczywiście nie wszystkie te objawy mogą się pojawić, ale już kilka z nich wskazuje na początki ZCN.

 

W późniejszym stadium choroby dochodzi do osłabienia siły mięśni. Często pacjenci z Zespołem Cieśni Nadgarstka mają trudności z utrzymaniem przedmiotów w dłoni czy wykonaniem innych czynności wymagających precyzji – zapinaniem guzików, trzymaniem widelca. Przedmioty wypadają im z rąk, przez co czują się niezdarni.

 

W zaawansowanym stadium ZCN zanika mięsień kłębu kciuka oraz może dojść do porażenia nerwu. Bardzo ważne jest więc wczesne wykrycie schorzenia, kiedy jeszcze zmiany mu towarzyszące są odwracalne i nie wymagają leczenia operacyjnego.

 

Leczenie ZCN

Lekarz bada nadgarstek sprawdzając tkliwość palców, obecność odbarwień lub obrzęków. Sprawdza również uścisk dłoni. Następnie zleca rutynowe badania kontrolne, które mają za zadanie wykluczyć schorzenia sprzyjające Zespołowi Cieśni Nadgarstka. Diagnozę potwierdzają badania przewodnictwa nerwowego EMG.

 

Leczenie ZCN polega np. na zastosowaniu odpowiednich leków w formie doustnej lub zastrzyków, a także rehabilitacji ręki. Jeśli chodzi o leczenie zachowawcze to bardzo dobre efekty uzyskuje się stosując odpowiednino dobraną Terapie Manualną lub Osteopatię. Inną formą leczenia jest operacja uwalniająca nerw pośrodkowy. Niestety w niektórych przypadkach schorzenie powraca, zwłaszcza kiedy towarzyszą mu wcześniej wymienione choroby.

 

W naszej Przychodni pracują specjaliści z dziedziny ortopedii, terapii manualnej i osteopatii którzy pomogą w zdiagnozowaniu schorzenia. Nie warto zwlekać z wizytą kontrolą, jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek objawy ZCN, bo wczesne wykrycie schorzenia daje większe szanse na jego szybkie wyleczenie.