Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Objawy i sposoby leczenia halluksów.

24.01.2018
Objawy i sposoby leczenia halluksów.

Halluksy, nazywane potocznie palcem koślawym, to schorzenie, które dotyka bardzo wielu osób. Zazwyczaj na początku nie towarzyszy mu ból, więc należy zwracać uwagę na inne objawy. Szczególnie te osoby, u których w rodzinie występowały halluksy, są na nie szczególnie narażone. Wiedzą one zapewne jak bolesne i uciążliwe jest schorzenie palucha koślawego. Na szczęście istnieje kilka sposób na łagodzenie objawów i leczenie halluksów, na które mogą zdecydować się pacjenci. Najlepsze z nich pomoże wybrać ortopeda.

 

Na czym polega deformacja nazywana halluksem?

 

Schorzenie określane jako halluksy, czy też paluch koślawy, polega na bocznym odchyleniu dużego palca u stopy. W skrajnych przypadkach może on nawet nachodzić na pozostałe palce. Taki stan powoduje napinanie tkanek miękkich oraz jest przyczyną powstawania charakterystycznego zgrubienia na wewnętrznej części stopy. Ta złożona deformacja może powodować wiele innych schorzeń, dlatego istotne jest jej szybkie zdiagnozowanie i leczenie.

 

Najczęściej halluksy są dziedziczone!

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet 70% przypadków zdiagnozowanych halluksów ma podstawę genetyczną. Niestety schorzenie może być dziedziczne, więc deformacja u dziadków czy rodziców oznacza, że i my jesteśmy zagrożeni pojawieniem się problemu. Poza tym deformacja dotyczy dużo częściej kobiet niż mężczyzn. Niemal 90% pacjentów z halluksami to właśnie kobiety. Przyczyny można dopatrywać się w tendencji do powstawania u nich schorzenia, a także noszeniu niewłaściwego obuwia. Halluksy są związane często z noszeniem butów na wysokim obcasie, a także zbyt ciasnych i niewygodnych, w których stopa nie ma możliwości właściwego ułożenia i podparcia.

 

Powstawaniu halluksów sprzyja również niewłaściwy tryb życia, otyłość, stojąca praca. Aktywność fizyczna wzmacnia aparat mięśniowo-więzadłowy stopy oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi. Otyłość sprawia, że układ kostny, a zwłaszcza stawy są bardziej obciążone, a więc podatniejsze na urazy. Praca odbywająca się cały czas w pionie również naraża nas na powstanie halluksów. Stąd zalecane jest możliwie częsta zmiana pozycji ciała w ciągu dnia.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

 

Pierwsze objawy halluksów często bywają przeoczone, nie od razu pojawia się ból. Najpierw schorzenie palucha koślawego może wywoływać dyskomfort  podczas poruszania dużym palcem, obrzęk palców i ich zaczerwienienie. Już wtedy warto zainteresować się problemem i odpowiednio wcześnie udać do specjalisty.

 

Jak wspomnieliśmy, halluksy objawiają się również bólem. W kolejnych stadiach schorzenia może pojawić się deformacja stopy i poszczególnych palców. To na tym etapie często dochodzi do nachodzenia dużego palca na kolejny. Objawem palucha koślawego jest także trwałe zgięcie palców stopy – tzw. palce młotkowate, chociaż problem występuje również jako osobne schorzenie.

 

Zaawansowane stadium halluksów wywołuje obrzęk lub przerost kości śródstopia. Na deformację stopy mogą wskazywać też ciągle powstające na niej odciski, które są przyczyną nierównomiernego obciążenia stopy. Odciski towarzyszące halluksom związane są także z pieczeniem podeszwy stopy. 

 

Jak można leczyć halluksy?

 

Leczenie halluksów zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania schorzenia. Na początku mogą wystarczyć środki z apteki – plastry albo żelowe osłonki, które gwarantują równomierny rozkład sił działających na palec oraz eliminują ucisk. Te nasączone specjalnymi substancjami zmiękczają dodatkowo stwardniałą skórę na dużym palcu i zapobiegają otarciom. Ale tego typu leczenie nie rozwiązuje przyczyny powstania halluksów. Przyczyną powstania może być np. złe ustawienie miednicy, co z kolei przeniesie się na nierównomierne obciążenie kończyny dolne i w konsekwencji spowoduje paluch koślawy. Dlatego w planowaniu leczenia halluksów należy zwrócić uwagę na przyczynę powstania.

 

 

Ostateczne wyjście – operacja

 

Istnieją jednak sytuacje, w których doraźne metody nie pomagają i pacjent kierowany jest na operację. Zabieg polecany jest osobom, u których duży palec znacznie zachodzi na pozostałe i nie powraca do właściwej pozycji nawet po kilku godzinach od zdjęcia obuwia. Istnieje wiele technik operacyjnego leczenia koślawego palucha, które posiadają wysoką skuteczność. Dobór odpowiedniej techniki dokonywany jest wraz z ortopedą. Przed zabiegiem operacyjnym należy poszukać przyczyny powstawania halluksów. Następnie należy zlikwidować lub zmninimalizować przyczynę powstawania wady, po czym dobrać odpowiednią wkładkę. Następnie specjalista wybiera dla pacjenta najlepsze rozwiązanie operacyjne, które pomoże pozbyć się schorzenia. Po zabiegu dobierana jest idywidualna wkładka oraz prowadzi sie profilaktykę celem zapobiegania odnowienia sie halluksów.