Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Łokieć tenisisty – dolegliwość nie tylko sportowców

06.03.2018
Łokieć tenisisty – dolegliwość nie tylko sportowców

Łokieć tenisisty objawia się przede wszystkim dyskomfortem i bólem podczas zginania oraz prostowania ręki. Pod powszechnie stosowaną nazwą kryje się po prostu zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Jest to schorzenie mięśnia prostownika promieniowego długiego lub krótkiego nadgarstka. Kiedy działające na ścięgna siły są zbyt duże, dochodzi do nadwyrężenia tych mięśni. W rezultacie pojawia się problem, który ogranicza wiele czynności. Chociaż schorzenie nazywane jest łokciem tenisisty, nie tylko sportowcy mogą na nie cierpieć.

 

Objawy łokcia tenisisty

 

Zanim pojawi się silny ból ręki, łokieć tenisisty objawia się dyskomfortem dzień po wysiłku. Początkowo dolegliwości są niewielkie, ale już odczuwalne. Niestety często wiele pacjentów je bagatelizuje, bo samoczynnie ustępują. Co jakiś czas jednak powracają i problem robi się coraz poważniejszy. Ból się nasila i towarzyszy szczególnie podczas prostowania ręki oraz odwracania przedramienia. Nadwyrężone ścięgna uniemożliwiają nawet wykonywanie codziennych czynności. Szczególnie trudne staje się naciśnięcie klamki od drzwi, trzymanie poręczy schodów lub kierownicy, a nawet zwykłe przywitanie poprzez podanie ręki.

 

Na początku odczuwania przypadłości, najlepiej po prostu zadbać o odciążenie ręki. Jednak, kiedy się on nasila i powraca, niezbędna staje się wizyta u ortopedy lub osteopaty.

 

Kogo dotyczy przypadłość?

 

Wiele pacjentów jest zaskoczonych diagnozą łokcia tenisisty, bo z tenisem nie mają nic wspólnego. Schorzenie pojawia się jednak nie tylko u sportowców. Na przypadłość narażeni się również mechanicy, krawcowe, pracownicy biurowi, muzycy, a nawet rodzice, którzy zbyt długo noszą na rękach ciężkiego już malucha. Tak naprawdę łokieć tenisisty może dotyczyć każdej osobny, która wykonuje często takie same czynności, prowadzące do mikrourazów. Mogą je powodować nie tylko silne wymachy ręką jak w przypadku tenisa ziemnego, ping-ponga, badmintona lub squasha, ale też np.: gra na skrzypcach, skręcanie mebli, klikanie myszką. Wówczas prostowniki nadgarstka są poddawane długotrwałym skurczom, więc nie mają czasu na regenerację. Co więcej nieodpowiednie ruchy również mogą być przyczyną powstawania urazów i w końcu doprowadzić do łokcia tenisisty. Pośrednio przyczyną przeciążenia może być również niewydolność krążenia, niewydolność układu nerwowego lub zaburzenie koordynacji mięśniowej grupy mięśni których dotyczy schorzenie.  

 

Diagnoza i leczenie

 

Specjalista, do którego się zgłosimy z objawami łokcia tenisisty może skierować na badanie RTG oraz USG oraz przeprowadzić badanie funkcjonalne w celu stwierdzenia z którym typem łokcia tenisisty mamy doczynienia. 

 

Łokieć tenisisty może być leczony za pomocą terapii manualnej czy osteopatii. Metody te są bezbolesne, a dają widoczne rezultaty. Czasem stosuje sie leki sterydowe do wstrzyknięcia w okolice schorzenia.

 

Znanych jest wiele terapii skutecznych w leczeniu łokcia tenisisty. Coraz popularniejsze staje się wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego, otrzymanego z krwi pacjenta. Dzięki nim uszkodzone ścięgno powraca do pierwotnego stanu.

 

Zaawansowany stan schorzenia można też leczyć za pomocą leczenia operacyjnego. Jest ono wykonywane na co najmniej dwa sposoby.

  

Jeśli czujesz dyskomfort i ból w okolicy łokcia, który pogłębia się wraz z poruszeniem ręką, nie czekaj tylko odwiedź specjalistę w Naszej klinice, który zdiagnozuje problem i dobierze skuteczne metody leczenia.