Rehavitae
+48 791 204 248 +48 512 506 597

Dyskopatia

01.10.2018
Dyskopatia

Jak rozpoznać dyskopatię? Silny ból pleców i inne dolegliwości kręgosłupa to może świadczyć o chorobie związanej ze współczesnym trybem życia i naszą zachodnią cywilizacją. Co ciekawe choroba ta dotyka coraz większą grupę młodych ludzi skarżących się na dolegliwości kręgosłupa nazywanymi dyskopatią lub przepukliną jadra miażdżystego. Historycy i Archeolodzy badający życie ludzi z przed stuleci, nie stwierdzają u nich śladów dyskopatii, czyżby wiec, prowadzony przez nas styl życia miał, aż taki wpływ na nasze zdrowie, że wywołuje choroby i dolegliwości, o których nie mieli pojęcia nasi przodkowie? Okazuje się, ze tak i czasem jedynym sposobem na normalne życie bez bólu może okazać się operacja. Ale może warto pomyśleć co zrobić by takiej konieczności uniknąć.

Dyskopatia - co to jest?

Dyskopatia jest przewlekłą chorobą kręgosłupa, która najczęściej atakuje osoby w wieku 30-50 lat, u których dochodzi do patologicznych zmian w krążkach międzykręgowych. W czasach kiedy zamiast chodzić wszędzie jeździmy samochodem, całe dnie siedzimy w pracy przed komputerem lub w domu przed telewizorem, narażając tym samym swój kręgosłup na niefizjologiczne obciążenia i szybsze zużywanie się jego tkanek, nic dziwnego, że coraz więcej z nas skarży się na bóle kręgosłupa, a po latach złych nawyków chorujemy na dyskopatię.
W wyniku zaniedbań dochodzi do uwypuklenia jądra miażdżystego, które powoduje obrzęk, a tym samym gorsze ukrwienie korzeni nerwowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego, co wywołuje u chorego ogromny ból. Mechanizm podrażnienia jest dwurodzajowy. Pierwszy, kiedy ból wywoływany jest przez obrzęk potęgujący stan zapalny, jest to zdecydowanie częstsze. Drugi mechanizm może być spowodowany przez ucisk mechaniczny co jest zdecydowanie rzadsze.
Proces zwyrodnieniowy kręgosłupa polega na patologicznych zmianach w obrębie dysków, zdrowy dysk zbudowany jest w ponad 90 % z wody, proces zwyrodnieniowy zaczyna się od odwodnienia krążka międzykręgowego. Brak wody, utrata sprężystości i zwiotczenie pierścienia włóknistego, wywołuje uszkodzenie struktury krążka, a nawet może doprowadzić do pękania włóknistego, dochodzi wtedy do „wypadnięcia” jądra miażdżystego i podrażniania w ten sposób struktur nerwowych przez powstanie obrzęku w okolicy przepukliny.

Przyczyny dyskopatii

Główną przyczyną dyskopatii są zbytnie obciążenia dla kręgosłupa, powiązane bardzo często z wyczerpującą pracą fizyczną, dźwiganiem, czy przenoszeniem zbyt dużych ciężarów.
Niehigieniczny tryb życia, brak ruchu, ciągłe siedzenie w jednej pozycji, otyłość, ale długa jazda samochodem znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia dyskopatii. Choroba ta może być też wynikiem kontuzji czy jakiegoś urazu, bardziej narażone na nią mogą być osoby cierpiące np. na przewlekłe dolegliwości trawienne lub osoby poddawane długotrwałemu stresowi, powodującemu ciągłe napięcie mięśni czego skutkiem będzie złe odżywienie krążka międzykręgowego. Do dyskopatii przyczynia się też nieprawidłowo przygotowane stanowisko pracy, które skutkuje przyjmowaniem nieprawidłowej postawy przez wiele godzin, nie pozostaje to bez wpływu na nasz kręgosłup. Zatem jeśli zaobserwujemy u siebie dolegliwości bólowe uniemożliwiające aktywność fizyczną, czy choćby bóle promieniujące do kończyny dolnej warto skorzystać z pomocy osteopaty, fizjoterapeuty czy lekarza specjalizującego się w leczeniu bólów krzyża i od razu udać się po pomoc.

Objawy dyskopatii

Pierwszym z objawów informujących nas o tym, że możemy mieć dyskopatię jest oczywiście ból kręgosłupa, często promieniujący do kończyny dolnej i nasilający się podczas siedzenia. Zdarza się także skrzywienie kręgosłupa, ogólne osłabienie organizmu, ból kiedy pacjent chce podnieść noge z pozycji leżącej tzw. objaw Lasequa lub bardzo silny ból przy zginaniu kolana promieniujący do kręgosłupa i przedniej części uda. Dodatkowo do objawów dyskopatii możemy zaliczyć też zaburzenia czucia w kończynach dolnych, osłabienie mięśni stopy i podudzia, a nawet niedowłady nerwów kończyny dolnej. W bardzo zaawansowanych przypadkach choroba może prowadzić do zaburzeń zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu. Wymienione objawy mogą narastać powoli lub pojawić się gwałtownie.

Dyskopatia szyjna

Zwyrodnieniu kręgów szyjnych sprzyja wielogodzinne nieruchome siedzenie w jednej pozycji, powodujące silne napięcie mięśni w okolicach szyi, pojawia się wtedy ból obejmujący okolice barku, łopatek oraz dolnej części karku. Przy dyskopatii kręgosłupa szyjnego pojawiają się kłopoty z odchyleniem głowy w różnych kierunkach, po pewnym czasie może pojawić się także tzw. migrena szyjna, czyli uporczywe bóle głowy, ponadto mięśnie reagują bólem na każdy dotyk, pacjenci odczuwają go też podczas ruchów stawem barkowym.

Dyskopatia lędźwiowa

Ból pleców, który pojawia się w odcinku lędźwiowo- krzyżowym kręgosłupa może świadczyć np. o dyskopatii lędźwiowej. Te pięć kręgów lędźwiowych jest to newralgiczne miejsce, ponieważ w trakcie wykonywania różnych czynności ten odcinek kręgosłupa jest najbardziej obciążany. Ten rodzaj dyskopatii staje się często przyczyną rwy kulszowej (rwa kulszowa zaczyna się wówczas gdy mija ból kręgosłupa a zaczyna się w nodze wzdłuż toru nerwu kulszowego).

Dyskopatia piersiowa

Objawia się to bólem w kręgosłupie piersiowym, zaburzeniami czucia wzdłuż dermatomów w okolicy klatki piersiowej. Co ciekawe na ten rodzaj dyskopatii jest zdecydowanie rzadszy niż w kręgosłupie lędżwiowym czy szyjnym. Proces postępuje z wiekiem poprzez stopniowe odwadnianie krążka międzykręgowego i mikrourazy , to z kolei prowadzi do podrażnienia tkanek i pojawienia się stanu zapalnego.

Jak leczyć dyskopatię?

Leczenie tej choroby zależy oczywiście od jej stadium. W około 90 % przypadków wystarczające jest leczenie osteopatyczne czy fizjoterapia w zakresie terapii manualnej. Część pacjentów, zwłaszcza ci z ciężkimi ubytkami neurologicznymi jak nietrzymanie moczu czy stolca mają wskazania do chirurgicznego leczenia dyskopatii. Wiele zależy od pacjentów, bardzo ważne jest, aby po zdiagnozowaniu takiej choroby postarać się oprócz wyboru dobrego leczenia, także o zmianę trybu życia, podjęcie regularnej aktywności fizycznej, rezygnację z obciążających dla kręgosłupa prac, ale także stosowanie odpowiedniej diety.

Rehabilitacja w dyskopatii w Ostrowcu Świętokrzyskim

Przy wyborze ośrodka osteopatii czy fizjoterapii, warto kierować się zapewnieniem sobie kompleksowej obsługi w walce z tą chorobą. Rehavitae oferuje leczenie dyskopatii w Ostrowcu Świętokrzyskim, polegające na odpowiedniej diagnostyce i leczeniu wszystkich osób z urazami i schorzeniami w obrębie kręgosłupa oraz aparatu ruchu. Ośrodek oferuje kompleksowe leczenia, mająca na celu zlikwidowanie dolegliwości bólowych, oraz powrót do pełnej sprawności ruchowej, a co za tym idzie do poprawy komfortu życia pacjentów. Leczenie dyskopatii w Ostrowcu Świętokrzyskim polega na stosowaniu zabiegów z zakresu terapii manualnej czy osteopatii. Jedną z kluczowych metod używanych do rehabilitacji w naszym ośrodku jest osteopatia wykorzystywana do stawiania diagnozy i leczenia chorych właśnie z ostrymi i przewlekłymi zespołami bólowymi kręgosłupa czyli dyskopatii.